Moda ve Hayat

Matcha çayı nedir ve Nasıl Kullanılır ?

22.06.2020
Matcha çayı nedir ve Nasıl Kullanılır ?

Japonya başta olmak üzere Avrupa ve Asya ülkelerinde tüketilen matcha çayı son dönemlerde Türkiye’de de popüler olmaya başladı. Matcha çayı elde edilirken toplanmadan önce 15-20 gün boyunca gölgede bırakılır. Bu şekilde bitki daha fazla klorofil salgılar. Klorofil çaya parlak renk, kuvvetli tat verir ve yüksek miktarda antioksidan içermesini sağlar. Matcha çayına diğer yeşilçaylardan ayıran en önemli özelliği antioksidan miktarının çok yüksek olmasıdır. Matcha çayı bir çeşit yeşilçaydır. Gyokuro cinsi çay yapraklarından elde edilen matcha çayı, buhara maruz bırakılır ve daha sonra kurutulur. Daha sonra ise fazlalıklarından ayrılır. Bu işlemlerden sonra az miktarda Tencha elde edilir. Tencha ise el değirmeni kullanılarak toz haline getirilir. Tencha öğütülerek matcha çayı elde edilir. Matcha çayı klasik çaylar gibi demlenerek hazırlanmaz.  

 

   Matcha çayının birçok faydası vardır. Bunlar;

● Karaciğer sağlığını korur.

● Beyin fonksiyonlarını destekler.

● Metabolizmayı hızlandırır.

● Kalp sağlığını destekler.

● Kanser hücrelerinin oluşumunu engeller.

● Hafızayı güçlendirir. ● Kolesterolü düşürür.

● Enerji verir. ● Yağ yakımını hızlandırır.

● Enfeksiyonlara karşı korur.

● Diş çürümesini önler.

● Cildi UV ışınlarına karşı korur. 

 

Matcha çayı hazırlarken en çok dikkat edilmesi gereken nokta, çayın tam olarak toz haline gelmesini sağlamaktadır. Bir kavanozun içerisine koyduğunuz çayı, hızla çalkalarsanız harman eşit şekilde dağılır ve çay güzel şekilde demlenir. Dikkat edilmesi gereken diğer husus ise suyun sıcaklığıdır. Suyun sıcak olması gerekir. Uzun süre demlenmeye bırakılırsa çayın kokusu ve tadı bozulur. Matcha çayı sadece çay olarak değil, pasta, çikolata ve dondurma gibi gıda ürünlerine de kullanılır.  

 

Matcha çayının, hazırlandıktan sonra hemen tüketilmesi önerilir. Genel olarak sade şekilde tüketilir. Fakat tadı herkese cazip gelmeyebilir. Bu yüzden içine bir miktar bal konulabilir. İçinde çok az kafein vardır ve bu yüzden gece geç saatlerde içilirse uyku sorunu yaratabilir. Matcha çayının günde en fazla 2 fincan içilmesi önerilir. Matcha çayını emziren annelerin kullanmaması gerekir.  

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.