Moda ve Hayat

Zeytinyağı İle Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

14.11.2020
Zeytinyağı İle Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

İnsan sağlığı için harici ve dahili kullanımlarda zeytinyağının faydaları saymakla bitecek gibi değildir. Zeytinyağı kullanımı beden sağlığı için dahili olarak kullanılırken, saç bakımı için de zeytinyağının harici olarak kullanımı uygundur. Saçlardan yıkandığında hızlı bir şekilde temizlenen zeytinyağı sık sık saç maskesi olarak kullanıldığında saçların dökülmesi durur ve canlı bir görüntüye kavuşur.

Kozmetikçilerin, kuaförlerin ve bitki bilimcilerin saç bakımı için önerdikleri zeytinyağı sızma zeytinyağı çeşidi ile saç bakımında kullanılmalıdır. Saç bakımı için kuaförde geçirecek zamanı olmayanlar için bulunmaz bir nimet olan zeytinyağı saçlara uygulama esnasında bir çok organik yağda zeytinyağı ile kullanılabilir. Mesela; badem yağı, lavanta yağı ve çam yağı bu yağ türlerinden sadece bir kaçıdır. Zeytinyağı bu yağ çeşitleri ile birlikte saç maskesi olarak kullanıldığında etkisini neredeyse üç dört kat artırabilir.

Zeytinyağı Saç Maskesi Hazırlanışı  

3 tatlı kaşığı Hint yağı, 3 tatlı kaşığı badem yağı, 2 adet yumurtanın beyazı ve 10 kaşık kadar zeytinyağı zeytinyağlı saç maskesinde kullanılması gereken malzemelerdir. Bu malzemelerin tümü bir kase içinde birleştirilir. Saçın şekline ve tipine uygun bir tarak ile bu karışım saç dipleri öncelik olmak üzere tüm saça yayılır. Tamamen saç diplerine ve saça işlediği hissedilene kadar ortalama olarak 45 dakika kadar beklenir. Daha sonra doğal sabun ile saçlar yıkanarak bu karışım saçlardan temizlenir. Zeytinyağı saç maskesinin uygulaması haftada bir kez yapıldığında saçların daha parlak ve daha iyi şekil aldığı gözlemlenebilir.

Zeytinyağından Doğal Saç Kremi Nasıl Yapılır?

Zeytinyağının yağlı bir dokuya sahip olması hem cildi hem de saçları besleyici özelliğini güçlendirmektedir. Kimyasal katkılı saç kremlerini kullanmak istemeyenler zeytinyağından kolay yöntemler ile saç kremi yaparak kullanabilir. Saç kremi saçları yumuşak göstermek, saçların daha hızlı şekil alabilmesini sağlamak için kullanılan bir krem çeşididir.

Doğal saç kremi yapmak isteyenler mutlaka zeytinyağı seçimini sızma zeytinyağından yana tercih etmelidir. Bu yağ çeşidinin katkısız özelliğinin saçları beslemede ve büyütmede de etkisi bulunmaktadır. Zeytinyağından saç kremi yapmak için; zeytinyağı bir miktar ısıtılır. Saça sürülebilecek ısıya geldiğinde önce saç diplerine uygulanır. Saç diplerinden sonra tüm saça uygulanan ılık zeytinyağı saçlarda ortalama olarak kırk dakika kadar bekletilmelidir. Saç üzerinde ve saç diplerinde bekletilen zeytinyağının saçları besleyici gücü saçlar yıkanarak temizlendikten vi e sonra kurutulduktan sonra çok daha iyi bir şekilde görünmektedir. Bu uygulama saçlara haftada bir kez yapıldığında saçların sürekli bir canlılık kazandığı gözlemlenebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.