Moda ve Hayat

Yanığa Ne İyi Gelir?

25.11.2020
Yanığa Ne İyi Gelir?

Yanıklar, ısı, güneş, elektrik veya farklı kimyasallara karşı maruz kalınmasının ardından meydana gelen doku hasarları olarak tanımlanmaktadır. Küçük ve yüzeysel yanıklar, evde yapılabilecek müdahaleler sonucunda tedavi edilebilir. Diğer taraftan, yanığın büyük bir kısımda görüldüğü durumlarda veya derin dokulara kadar ulaştığı zamanlarda, acil şekilde herhangi sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir. Bu yazımızda, sizlere yanıklar konusunda en fazla merak edilen durumları derledik.

Yanık Dereceleri Ne Anlama Gelir?

Yanık dereceleri, yanığın durumunu ifade eden bir sınıflandırma türüdür. Yanık dereceleri şu şekildedir:

  1. derece yanıklar
  2. derece yanık türü, yalnızca ciltteki dış tabakayı etkilemektedir. Kızarıklık ve ağrı meydana gelebilir.
  3. derece yanıklar

Bu türdeki yanıklar, epidermisi ve ikinci deri tabakasının etkilenmesine sebep olur. Şişme, kırmızı, beyaz ya da lekeli cildin ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Kabarcıklar oluşabilir ve ağrı şiddetli görülür. Ayrıca derin şekilde olan ikinci derece yanıklar, yara izinin de oluşmasına sebep olabilmektedir.

  1. derece yanıklar

Bildiğimiz üzere cildin alt kısmında bir yağ tabakası yer almaktadır. Bu tür yanıklarda, yanığın boyutu deriyi de aşar ve söz konusu yağ tabakasına kadar gider. Cilt kösele şekline döner. Üçüncü derece yanıklar, sinirleri yok ettikten sonra oluştuğu yerde hissizlik meydana getirir veya uyuşma görülür. Acil şekilde tıbbi müdahale uygulanmalıdır.

  1. derece yanıklar

Kemik ve eklemlere dek işlemiş olan yanık türüdür. Acilen tıbbi müdahale alınması gerekmektedir.

Yanığa Ne İyi Gelir?

Yanığa ne iyi gelir sorusu sık sık merak edilen sorulardan biridir. Birinci derece yanıklar ve ikinci derece yanıkların, etkileri yaklaşık olarak 6 -7 cm’den küçük olmasından dolayı evde tedavi edilebilen yanıklardır. Yanık acısını hafifletecek ve yanıkta mikrop oluşmasını önleyecek, evde kendi başınıza da uygulayabileceğiniz bazı müdahaleler şu şekildedir:

Buzlu olmayan soğuk su 

Yanığın boyutu küçük olduğunda yapılması gereken ilk hareket, yaklaşık olarak 20 dakika süresince yanık oluşan yerin üstüne serin su uygulaması yapmaktır. Ardından da yanmış olan yeri yumuşak sabun ve su ile yıkayınız.

 

Serin kompresler

Yanık yerin üstüne yerleştirilmesi gereken serin bir kompres ya da temiz ıslak bez, ağrının ve şişmenin hafiflemesine katkı sağlar. Serin kompresleri 5 ile 15 dakika arayla uygulamak yeterli olacaktır. Haddinden fazla soğuk kompresleri uygulamamak gerekir. Bunun sebebi ise bu durumun, yanık yerlerin daha çok tahriş olmasına sebebiyet vermesidir.

Antibiyotik içerikli merhemler

Antibiyotik içerikli merhemler ve kremler enfeksiyonların engellenmesine mani olur. Yanıklar için, antibiyotik özelliği olan ve yanıklar için satılan özel bir merhem alarak yanık olan bölgeye sürebilirsiniz. Ardından da steril ve kalın olmayan bir bez kullanarak yanığı kapatabilirsiniz. Steril gazlı bezlerin, bu maksada gayet uygun oldukları bilinmektedir.

Aloe vera

Aloe vera, genelde yanık bitkisi şeklinde tabir edilmektedir. Araştırmalarda, aloe veranın birinci ile ikinci derece yanıklar üzerinde iyileştirici etkisi olduğu tespit edilmiştir. Aloe vera anti-enflamatuar özelliğe sahiptir. Dolaşımın teşvik edilmesine ve bakterilerin büyümesine mani olur. Aloe vera bitkisi yaprağından elde edilen saf jel, direkt olarak etkilenmiş olan yere uygulanabilir. Diğer taraftan aloe vera, hazır şekilde, kozmetik mağazalarında da satılmaktadır ve yüksek miktarda aloe vera bulundurmasından emin olarak alınmalıdır. Katkı maddesi, renklendirici ve parfüm barındıran ürünleri almamak gerekmektedir.

Bal

Bal, bir anti-enflamatuar olarak bilinmektedir. Ayrıca antibakteriyel ve antifungal özelliklere de sahiptir. Bu sebeple de, eski dönemlerden bu yana yara ve yanık tedavisi amacıyla sık sık kullanımı yapılmaktadır. Evde hiçbir merhem yoksa yanan yere ince bir tabaka şeklinde saf bal sürebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.