Moda ve Hayat

Sakız Çiğnemenin Faydaları

10.11.2020
Sakız Çiğnemenin Faydaları

Çocukluk sürecinde sakız çiğnemeyi sevenler genellikle yetişkinlik döneminde de sakız çiğnemeyi sevmektedir. Her gıda tüketiminde ve her olayda olduğu gibi sakız çiğnemenin de azı karar çoğu zarardır. Gün içinde bir süre sakız çiğnemenin insan sağlığına bir çok faydası vardır. Fakat ölçüyü kaçırarak çok fazla sakız çiğnemenin de zamanla bir çok zararı görülebilir. Bu nedenden sakız çiğneme süresi sakız çiğneyen kişi tarafından iyi belirlenmeli, ölçü kaçırılmamalıdır. Peki; sakız çiğnemenin faydaları nelerdir?

Sindirim Sistemini Hızlandırıyor

Sindirim sistemi rahatsızlıkları insan sağlığı üzerinde büyük bir hasar oluşturabilir. Sindirim sistemi hastalıklarının tedavisi hem uzun hem de zahmetlidir. Gün içinde aralıklı zamanlarda bir saat kadar sakız çiğnemek sindirim sisteminin hızlanmasını sağlayabilir. Sindirim sisteminin hızlanmasını sağlayan sakız çiğneme bağırsakların da düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır. Sakızın sindirim sistemindeki etkisi tükürük üretimine destek olduğu içindir. Fazla yutkunma gerektiren tükürük üretimi midede sindirim asitlerinin de hızlı işlemesini sağlıyor.

Ağız Ve Diş Sağlığını Koruyor

Gün içinde insanlar diş sağlıklarını bozacak bir çok besin tüketmektedir. Daha çok dişlerin fırçalamayı ihmal eden kişiler için sakız çiğnemek diş aralarında biriken yemek artıklarını toplar ve dişlerin temizlenmesini sağlayarak diş sağlığının korunmasını sağlar. Bunun dışında dişlerin sakız üzerinde yaptığı baskı çene kaslarını kuvvetlendirerek diş etlerinin daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırıyor

Sakızın kilo vermeye etkisi halen daha tartışılıyor olsa da bir çok kişinin sakız çiğneyerek açlığını bastırdığı bilinmektedir. Daha çok yemek yaparken atıştıran kişilerin uzmanlar tarafından yemek yaparken sakız çiğnemesi öneriliyor. Sakız çiğnemek mide asidini çoğaltarak hazmı kolaylaştırdığı için de bazı uzmanlar için sakızın zayıflattığı düşünülüyor.

Düşünce Gücünü Kuvvetlendiriyor

Sakız çiğnemek zihinsel aktivitelerin de hızlanmasını sağlıyor. Düşünce gücünü kuvvetlendiren sakız, gün içinde ve sabah saatlerinde zihnin daha çok işlemesini sağlıyor. Okul çocuklarında derslere odaklanmayı artırmak için ders saatleri dışında sakız çiğnemek önerilmektedir.

Stresi Azaltıyor

Kaygı ve stres gün içinde her insanın sıkıntı çektiği düşünce şeklidir. Stres her türlü hastalığın nedeni olarak görülmektedir. Sakız çiğnemek stresi azalttığı gibi, kaygı bozukluğunu da ortadan kaldırıcı etkiye sahiptir. Sakız çiğnemek umursamazlık hissi verdiğinden sakız çiğneyen kişilerin kafasına hiçbir şey takmadan yaşamlarını sürdürdüğü gözlemlenebilir.

Kulak İltihabını Tedavi Ediyor

Kulak iltihabı en sık görülen rahatsızlıklardan birisidir. Kulak iltihabı kulakta ağrı ve akıntı yapma özelliğine sahip bir hastalık olarak insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Sık sık sakız çiğneyen kişilerin çoğunda kulak iltihabı rahatsızlığı görmek zordur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.