Moda ve Hayat

İdrar yolu enfeksiyonu nedir?

27.11.2020
İdrar yolu enfeksiyonu nedir?

İdrar yolu enfeksiyonu, idrar yollarında meydana gelen farklı iltihabi olaylara verilen isimdir. Daha genel şekilde alt idrar yollarında ortaya çıkar. Alt idrar yolu enfeksiyonları kısmında iltihabi durum, idrarın böbreklerin içinden dışarı çıktığı mesane ve üretra diye tabir edilen idrar yolu bölümünde ortaya çıkar. Mesanede görülen idrar yolu iltihabı, sistit şekilde tabir edilir. Sistit, alt idrar yollarında oluşan enfeksiyonun en fazla gelişme biçimidir. Alt idrar yolu enfeksiyonları genelde zararı olmayan durumlardır. Üst idrar yolları, böbreklerin mesane ile bağlantısını sağlayan üreter olarak bilinen kanaldan meydana gelir. Bu bölümde ortaya çıkan enfeksiyonlar daha tehlikeli olmaktadır.  En fazla üreterlerin böbreklerle birleşme yeri şeklinde bilinen renal pelviste kendisini gösterir ve bu yerin iltihabı piyelit şeklinde tabir edilir. Piyelite ilave olarak, böbreğin kendi de iltihap tutarsa, bu durumda piyelonefrit görülür.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur? 

İdrar yolu iltihabına sebep olan şeyler çoğu kez bakterilerden kaynaklanan bir enfeksiyon olmaktadır. Bu olaylar sık sık üretradan tırmanarak yükselmektedir ve çoğu kez bireyin kendi dışkısı sebebiyle Escherichia coli grubunda yer alan bağırsak bakterileridir. Az oranda da gonokok ve klamidya gibi cinsel yol ile bulaşan bir patojen, virüs veya mantar da etken olabilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir? 

İdrar yolları enfeksiyonu belirtileri genellikle idrar yapımı esnasında yanma ya da sık sık idrara çıkma biçiminde ortaya çıkar. Ancak bazı zamanlarda herhangi bir belirti vermeden de görülebilmektedir. İdrar yolu iltihabına maruz kalan yüz kadın arasından 5 ile 10 tanesinde hastalık tamamıyla belirti göstermeden devam eder. Sık sık ortaya çıkan idrar yolu enfeksiyonu belirtileri şu şekildedir:

-İdrar yapımı esnasında yanma veya ağrı

-Sıklıkla idrara çıkma

-İdrar debisinde zayıflık

-İdrar tutmada zorluk çekme

-İdrarda kan görülmesi

-Alt karın kısmında ağrı

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Alt idrar yolundaki komplikasyonsuz iltihaplar basit bir şekilde tedavi edilebilir ve erken tanı yapılırsa hızlı bir şekilde iyileşir. Komplike olmamış idrar yolu enfeksiyonlarının %30 ile 50’si kendi kendine ve hasarsız ortadan kalksa da, rahatsız eden klinik belirtilerin daha hızlı azaltılması ve patojenleri tamamıyla ortadan kaldırmak amacıyla ağız yoluyla antibiyotik tedavisi tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte de idrar yollarında, böbrek tutulumuna eşlik eden enfeksiyonlar, erken zamanlarda tedavi edilmediği formlarda kalıcı hasar oluşturabilir. Bazı tavsiye edilen durumlar şu şekildedir:

-İdrar yapımı esnasında ağrı ya da yanma hissi bulunuyorsa, idrar yalnızca kesik kesik şekilde geliyorsa, kan varsa ya da sonrasında ciddi karın ağrısı bunlara eşlik ediyorsa kesinlikle doktora danışılması tavsiye edilmektedir.

-Komplike olmayan idrar yolu enfeksiyonu tedavileri genelde antibiyotik kullanımıyla gerçekleştirilir.

-Antibiyotik alımının ardından, iltihap birkaç günde azalmaya başlayacaktır.

-Antibiyotikler ile beraber, ağrı kesici ya da spazm çözücü ilaçlar da kullanılabilmektedir.

-Yinelenen idrar yolu enfeksiyonları yüksek oranda antibiyotik kullanımı gerektirir.

-Gebe kişiler, şeker hastası olanlar, bağışıklığı düşmüş olanlar ve çocuklarda tedavi şartlar göz önüne alınarak uygun şekilde planlanır.

İdrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir? 

İdrar yolları enfeksiyona maruz kalanların bol miktarda su içmesi gerekir ve bu da mesaneyi düzenli şekilde yıkamasını sağlar. Bu sebeple de günlük minimum 2 litre sıvı alınması tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte de etken bakteriler çoğalamaz ve enfeksiyon ilerlemez. İyileşmenin desteklenmesi amacıyla su ya da bitkisel çayları tüketmek daha doğru bir seçim olacaktır en iyisidir. Ayrıca kahve, alkol ve limon suyu mesaneyi tahriş eden ürünler olduğundan dolayı bu ürünlerin tüketimi en aza indirilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.