Moda ve Hayat

Çinko Eksikliği Belirtileri ve Tüketilmesi Gereken Besinler

02.07.2020
Çinko Eksikliği Belirtileri ve Tüketilmesi Gereken Besinler

Çinko, vücudumuzun enfeksiyonlarla savaşmak ve hücre üretmek için kullandığı bir mineraldir. Çinko eksikliği, insan vücudundaki hücrelerin büyüyüp çoğalabilmesi açısından lazım olan temel maddenin yeteri kadar bulunmaması durumudur. Çinko eksikliği olduğunda, vücudumuz sağlıklı hücreler üretemez.

Bu durumda şu belirtiler ortaya çıkar;

● Depresyon

● İshal

● Hafıza zayıflığı

● Konuşma bozukluğu

● Bağışıklık sisteminde zayıflama

● Tırnaklarda beyaz lekelenmeler

● Saç dökülmesinde artış

● Egzama

● İstemsiz kas hareketi

● Anoreksiya

● Sürekli uyku hali

● İyileşmeyen yaralar

● Koku ve tat hissinde azalma

Çinko eksikliği en fazla emziren anneler ve yaşlı yetişkinlerde görülür. Hamile kadınlar da normalden daha fazla çinkoya ihtiyaç duyar. Çünkü gelişmekte olan bebek annenin vücudundaki çinkoyu kullanır. Bebeklerde çinko eksikliği oldukça sık rastlanan bir durumdur. Sürekli alkol tüketen insanlarda da çinko eksikliği görülür. Yapılan bazı araştırmalara göre alkol vücudun çinkoyu sindirmesini zorlaştırır. Kaslarda, karaciğerde, böbreklerde ve gözlerde ağırlıklı olarak yer alan çinkonun günlük belli miktarda alınması gerekir.

Bebeklerde günlük çinko ihtiyacı 7 mg, çocuklarda günlük çinko ihtiyacı 11 mg, yetişkinlerde günlük çinko ihtiyacı ise 15 mg’dır.

İşte çinko açısından zengin besinler;

● Bezelye

● Badem

● Yer fıstığı

● Bitter çikolata

● Hindi eti

● Susam

● Peynir

● Mantar

● Yumurta

● Ispanak

● Kuru fasulye

● Enginar

● Yoğurt

● Süt

● Muz

● Kuzu ciğeri

● Kuşkonmaz

Çinko eksikliği çoğu zaman yeterince çinko içeren gıda tüketememekten kaynaklansa da aynı zamanda bazı ilaçları alanlarda çinko eksikliğine maruz kalır. Doğum kontrol hapları, adet düzenleyiciler ya da menopoz sonrası hormon desteği alan kadınlarda çinko eksikliği daha sık görülür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.