Moda ve Hayat

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

17.11.2020
Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Duruş bozuklukları, yanlış yapılan bazı hareketler ve ağır yük taşımak boyun tutulmasına neden olabilir. Boyun tutulması insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen, insan hareketlerini engelleyen bir rahatsızlıktır. Boyun tutulması bazı kişiler için günlük olarak geçici bir halde görülürken, bazı kişilerde boyun tutulması kronik bir hal almaktadır. Peki; boyun tutulması nasıl geçer? Boyun tutulması için hangi tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekir?

Boyun Tutulması Nedir?

Başın öne, arkaya, sağa ve sola hareket ettirilirken boyunda ve ense kökünde ağrı hissedilmesi boyun tutulması oluştuğunun belirtilerindendir. Boyun tutulması genellikle yanlış hareketlerden, tek tarafın üzerine yatmaktan veya hareketsiz bir şekilde uzun süre oturmaktan oluşur. Boyun tutulmasında boyunda ağrı, sırtta sızı ve kol ağrısı da görülebilir. Yumuşak doku burkulmaları nedeni ile oluşan boyun tutulması genellikle doğal yöntemler ile geçirilebilen bir rahatsızlıktır. Sırta yayılan ağrı, genel ağrı, keskin ağrı ve hareket güçlüğü boyun tutulmasında görülen belirtilerdendir. Bu belirtiler uzun süre devam ettiğinde mutlaka uzman bir fizik tedavi doktorundan destek almak gerekir.

Fizik Tedavi

Fizik tedavi uzman doktoru tarafından verilen sürelerde fizik tedavi görmek boyun tutulmasından dolayı oluşan ağrıların geçmesini sağlayabilir. Fizik tedaviyle birlikte bazı egzersizlerin yapılması da boyun ağrılarının daha hızlı geçmesini sağlayabilir.

Dinlenmek

Boyun tutulmasının bir nedeni de çok yük taşıyarak yorulmaktır. Boynu bir süre dinlendirmek, sert bir yastıkta iki saat kadar dinlenmek boyun tutulması nedeni ile boyunda oluşan ağrıların geçmesini sağlayacaktır.

Zeytinyağı İle Masaj

Zeytinyağı şifa kaynağı olarak harici olarak kullanılan yağlar arasındadır. Boyun tutulmasının tam ağrı noktası belirlenerek bir miktar zeytinyağı sürülerek beş altı dakika kadar masaj yapılır. Yapılan bu masaj sonrasında ağrılı omza bir havlu ısıtılarak konulur ve yarım saat bu ısıda bekletilir. Bu uygulama omuzdaki ağrı geçene kadar her gün tekrarlanır.

Hafif Esneme Hareketleri Yapmak

Gün içinde insanların hareketsiz bir yaşam sürmesi kas ağrılarına neden olabilmektedir. Kas ağrıları bazı kişilerde bel ağrısı, bacak ağrısı ve sırt ağrısı olarak görülürken, bazı kişilerde omuz tutulması olarak görülebilir. Vücut ağrılarını geçiren en iyi hareketlerden birisi de esneme hareketleridir. Düzenli olarak yapılan esneme hareketleri omuz tutulması ağrılarının hızlı bir şekilde geçmesini ve omuz tutulmasının oluşmamasını sağlayacaktır.

Kas Gevşetici Merhem Kullanmak

Daha çok romatizmal hastalıklar nedeni ile kullanılan kas gevşetici merhemler boyun tutulması rahatsızlığında da kullanılabilir. Aralıklı süreçlerde ağrılı noktalara kas gevşetici sürmek boyun tutulmasını ve boyun tutulması ağrılarını hızlı geçirir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.