Moda ve Hayat

Boyun Tutulması Nedir? Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

29.11.2020
Boyun Tutulması Nedir? Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

Boyun tutulması, başın bir tarafa hareket ettirilmesi esnasında ağrı ve güçlük çekilmesi şeklinde tabir edilir. Boyun tutulması, bazı zamanlarda baş ağrısı, omuz ağrısı ya da kol ağrısı ile beraber görülebilir. Boyun tutulmasının ardından kişi yan veya omzunun üstünden arkaya bakmak amacıyla bütün vücudunu döndürmek zorunda kalacaktır. Boyun tutulmasının meydana gelmesinde en sık görülen şey kas gerilmesi ya da yumuşak doku burkulması olmaktadır. Bununla birlikte, levator skapula kasları yaralanma durumuna elverişlidir. Levator skapula kası, boynun servikal omurgasını boynun arka kısmında ve yan tarafında yer alan omuz ile birleştirmektedir. Bu kas, üçüncü ve dördüncü servikal sinirler tarafından kontrol altında tutulmaktadır. Bu sinirlerde problemler olduğunda servikal omurga rahatsızlıklarından da boyun tutulmaları ortaya çıkabilir.

Boyun Tutulması Belirtileri Nelerdir?

-Ağrı

-Karıncalanma hissi, uyuşma ya da zayıflık

-Baş ağrısı

Boyun Tutulması Neden Olur?

Levator skapula kası, boynun servikal omurgasını omuz ile bir araya getiren, boynun arka kısmında ve yan tarafında yer alan bir kas türüdür. Söz konusu kas, diğer kaslara göre daha hassas bir yapıya sahiptir ve boyun tutulmasında en fazla ortaya çıkan sebep bu kasta meydana gelen burkulmalar olmaktadır. Bahsi geçen kasların zarara uğramasına sebep olan durumlar şu şekildedir:

-Uyku esnasında boynun ters bir konumda kaldığı zaman

-Spor yaralanmalarında kafanın yana itilmesi ya da ani darbelerin oluşması

-Yüzme gibi başın devamlı olarak bir tarafa döndürüldüğü durumlarda

-Uzun zaman boyunca bilgisayar monitörüne veya cep telefonuna bakmak

-Kaslar üzerinde gerginliğe sebep olacak haddinden çok stres ya da kaygı

-Uzun zaman boyun ile omuz arasında telefon gibi bir ürünü bulundurmak

Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

Boyun tutulması yaşandığında kaslarda sorun olduğu anlamına geldiğinden, normal kaslar için yapılan tedavi yöntemleri boyun tutulmasında da uygulanabilir.

İlaç tedavisi

Enflamasyonun azaltılmasıyla çalışan, steroid özelliği bulunmayan anti-enflamatuar ilaç türleri tipik olarak boyun tutulması ve ağrısının tedavi edilmesinde ilk tedavi seçeneği olmaktadır. Sık olarak NSAID tipleri içinde ibuprofen ve naproksen gösterilebilir. Reçetesiz satışı yapılan ilaçların risk faktörleri, muhtemel yan etkileri ve ilaç-ilaç özellikleri bulunmaktadır. Bu sebeple de herhangi bir ilacın kullanılmadan öncesinde eczacı veya doktor desteği sonucunda kullanılması tavsiye edilir. Boyun tutulmasının şiddeti göz önüne alınarak doktorunuz sizlere kas gevşetici ilaçları yazabilir. Boyun tutulmasının boyutu ciddi noktalara gelmişse ve sık sık tekrar ediyorsa bunun altında yatan sebeplere ilişkin doktorunuz şu tedavi yöntemlerini tercih edebilir

Fizik Tedavi

FTR uzmanının belirlemiş olduğu boyun güçlendirici egzersizler söz konusu ağrıların azalmasına katkı sağlayacaktır.

Transkutanöz Elektriksel Sinir Uyarımı

Bahsi geçen yöntemle, ağrılı yerin yakın kısmına bırakılan küçük elektrot yardımıyla ağrının hafiflemesine sağlayan küçük elektrik sinyalleri yollanacaktır.

Kısa Süreli İmmobilizasyon

Boynun desteklenmesini sağlayan yumuşak bir boyunluk kullanarak kısa süreli olarak boyun desteği yapılabilir.

Steroid Enjeksiyonları

Kasların uyuşmasını sağlayan kortikosteroid ilaçlar, doktorların enjekte ettiği bir ilaç türüdür.

Boyun Tutulması Ameliyatı

Çok az oranda görülen cerrahi yöntemler yine boyun tutulması tedavisinde tercih edilebilir. Omurilikte yaşanan sıkışmanın ortadan kaldırılması amacıyla giderilmesi bu da yine bir yöntem olabilmektedir.

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Boyun tutulması tedavisini yapmak ve ağrıları gidermek amacıyla evinizde kendinizde bazı yöntemleri uygulayabilirsiniz. Ancak doktorunuza danışmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Evde uygulanması mümkün olan tedavi yöntemleri şu şekildedir:

Dinlenmek

Her dokuda olduğu gibi kas dokusu da yenilenmelidir ve iyileşmesi amacıyla zamana ihtiyacı vardır. Bu sebeple de hasar gören dokuların iyileşmesi adına birkaç gün boyunca dinlendirilmesi gerekir. Bununla birlikte ilk iki gün boyunca araba kullanmamak, boynu zorlamamak gerekmektedir. Ayrıca bir kas fazla kullanılmadığı zaman zayıflamaya başlar ve dinlenme süresi birkaç günden fazla olmamalıdır.

Soğuk ya da sıcak kompresler uygulamak

Boyun tutulmaları genelde ilk 24-48 saat boyunca en şiddetli ağrıların görüldüğü zamandır. Bu zaman diliminde soğuk uygulaması yapmak, enflamasyonun azaltılması açısından büyük fayda sağlarken, sıcak kompres uygulamak ise kan akışının desteklenmesini ve gerilmiş olan kasların gevşemesini sağlar. Her iki yöntemi dönüşümlü şekilde kullanmak mümkündür. Diğer taraftan her insan farklı kompresten daha çok yarar sağladığından dolayı deneme yanılma yöntemi yapılarak kişinin kendisine en uygun yöntemi tespit etmesi oldukça kolaydır.

Hafif esneme hareketleri yapmak

Hafif esneme hareketleri yapmak, boyunda meydana gelen sertliğin azaltılarak boyuna daha fazla hareket kabiliyet kazandırması sağlanır. Bir fizyoterapist yardımıyla bu probleme karşı yapılması mümkün olan hareketleri öğrenmek bu konu hakkında en doğru tercihin belirlenmesinde büyük rol oynar.

Hafif egzersizler yapmak

Yürüyüş tarzında vücuda oksijen girmesine katkısı olan hafif tempolu egzersizler, kasların iyileşme süresini daha kısa hale getirecektir. Bununla birlikte birey, ağır tempo içeren egzersizleri yapmaktan iyileşme sürecinde uzak durmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.