Moda ve Hayat

Boyalı Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

16.11.2020
Boyalı Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Sürekli işlem gören saçlar zamanla yıpranır ve donuk bir hal alabilir. Yapılan bazı doğal maskeler ve bakım sayesinde saçların daha parlak ve daha sağlıklı olması sağlanabilir. Çoğu kadın saçlarının aralıklı süreçlerde rengini değiştirerek kendisine hangi rengin ve hangi tarzın yakışacağını yakalamaya çalışır. Bu da saç diplerinin ve saç uçlarının zamanla zarar görerek saçların sağlıksız olmasına neden olabilir. Peki; boyalı saç bakımı nasıl yapılır?

Avokado Saç Maskesi

Avokado saç bakımı konusunda en iyi saç besleyici ve düzeltici olarak kullanılmaktadır. Saç onarımı için kullanılan avokado kırık saçların da onarılmasını sağlamaktadır. Saçların daha iyi uzamasını sağlayan avokadonun saç maskesi yapmak için hazırlanması da oldukça kolaydır.

Olgun bir avokado ezilerek üzerine bir kahve fincanı kadar sızma zeytinyağı eklenir. Bu karışım rondoda karıştırılarak veya çatalla en iyi şekilde karıştırılarak sıvı hale getirilir. Daha sonra saç diplerinden başlayarak tüm saça uygulanır. On beş dakika bekledikten sonra yıkanan saçların daha parlak ve daha sağlıklı bir görüntüye kavuştuğu gözlemlenebilir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde hem cilt hem de saç üzerinde büyük etkisi bulunan bir besindir. Kullanımı için mutlaka organik elma sirkesi seçilmelidir. Diğer saç maskelerinden farklı olarak elma sirkesi saç maskesi yapıldığında hiçbir karışıma gerek duyulmaksızın sadece elma sirkesi ile saç maskesi yapılabilir. Sadece elma sirkesini daha yumuşak hale getirmek için içine bir su bardağına bir su bardağı olmak üzere su eklenebilir. Elma sirkesi uygulaması her banyo öncesinde on dakika olmak üzere saça uygulandığında boyalı saçların daha parlak görünmesi sağlanabilir.

Mayonez Maskesi

Sadece boyalı saçlarda değil saç bakımının her türünde kullanılan mayonez saç diplerini besleyerek saçların daha hızlı uzamasını sağlamaktadır. Saç diplerinin beslenmesinin yanı sıra saç uçlarındaki kırıkları da hızlı bir şekilde iyileştiren mayonezlain saç maskesinde bir miktar zeytinyağı kullanmak uygundur. Zeytinyağının mayonez maskesinde kullanılmasının nedeni mayonezi kaygan hale getirebilmek içindir. Zeytinyağının da besleyici özelliği saçların daha canlı olmasına yardımcı olmasını sağlayabilir.

Boyalı Saçların Bakımı İçin Öneriler

  • Boyalı saçları daha bakımlı, daha parlak bir görüntüye kavuşturmak için;
  • Çok fazla saçları güneşe maruz bırakmamak gerekir.
  • Saç düzleştirici, saç maşaları ve saç kurutma makinesi ile yapılan fönler saç sağlığını kötü yönde etkilemektedir. Bu uygulamalar saça kadar seyrek aralıklar ile yapılırsa saçların daha bakımlı görünmesi kolaylaşır.
  • Saçlar çok sıcak su ile yıkanmamalıdır. Ilık suyla saçların yıkanması saçlara daha fazla canlılık katar.
  • Saçları yıkama esnasında boyalı saçlara uygun olan saç boyalarının kullanılması saçların korunmasını sağlar.
  • Saçların çok sert taranması saç diplerinin sağlıksız olmasına neden olur. Saç diplerinin sağlıksız olması da sacların geç uzamasına neden olur.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.