Moda ve Hayat

Badem Yağının Faydaları

15.11.2020
Badem Yağının Faydaları

Badem geçmişten günümüze insan sağlığını koruyucu etkiye sahip olan istisnai besinlerden birisidir. Bademin insan sağlığı üzerindeki faydaları da oldukça fazladır. Bademden üretilen badem yağı cilt üzerinde, saçlarda, kirpik ve kaşlarda canlandırıcı etkisi oldukça güçlü olan aromatik bir yağdır. İçeriğinde bulunan A vitamini, B vitamini ve E vitamini sayesinde cildi koruyucu etkiye sahip olan badem yağı, hassas ciltlerde oluşan kızarıklık ve lekeleri de ortadan kaldırıcı özelliğe sahiptir. Daha çok harici olarak kullanımı önerilen bu yağın diğer aromatik yağlar ile çok az miktarda bazı hastalıklar için tüketilmesi de önerilmektedir.

Sağlıklı Saçlar

Saç sağlığını korumak için bir çok vitamin ve mineral barındıran badem yağı, düzenli olarak kullanıldığında hızlı bir şekilde saçların uzamasını sağlamaktadır. Saç dökülmesini önleyici özellikleri bulunan badem yağı saç dökülmesini engellemek için her gün düzenli olarak saç köklerine sürülür.

Daha Gür Kirpik Ve Kaşlar İçin

Yay gibi kaşlara sahip olmak, ok gibi kirpiklere sahip olmak isteyenler için bulunmaz bir nimet olan badem yağı, düzenli olarak kullanıldığında kirpik ve kaşlarda uzama ve düzelme etkisi göstermektedir. Kaşlarının daha sağlıklı ve gür olmasını isteyenler için kaşların üzerine kulak pamuğu ile günde birkaç damla sürmek yeterli olacaktır. Kirpiklerinin uzamasını ve daha sağlıklı bir görüntüye kavuşmasını isteyenler ise kirpiklerine rimel fırçası ile bir miktar gün içinde sürebilir.

Bağırsak Hareketlerini Düzenlemek

Bademin mükemmel bir lif kaynağı olması badem yağının da bağırsaklar üzerinde olumlu yönde etkilerinin görülmesini sağlıyor. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini isteyen ve kabızlık sorunu olan kişiler düzenli olarak kullandıklarında badem yağı kısa bir sürede etkisini gösterir.

Bağışıklık Sistemini Koruyor

Vücut direncini çoğaltmak isteyen kişiler için oldukça kuvvetli bir besin olan badem yağı ile de bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlıyor. Vücutta enfeksiyon oluşumunu engelleyen badem yağı, bağışıklık sistemi bozukluğu için ortaya çıkan egzama, gül hastalığı, zona ve sedef gibi hastalıkların engellenmesini sağlıyor. Bu hastalıkların tedavisinde de badem yağının kullanılması hastalıkların hızlı atlatılmasını sağlıyor.

Diyabete Karşı Koruyucu

Diyabet hastalığı tüm dünyada en yaygın görülen hastalıklardan birisidir. Diyabet hastalığından korunmak için her gün üç damla kadar ılık suyun içerisine badem yağı damlatılarak kullanılmalıdır. Vücut şeker seviyesini hızlı düşürdüğü için diyabet hastası olmuş kişiler tarafından da kullanılabilir.

Vücudu Dinlendirici

Aromatik yağlar arasında yer alan badem yağı ile yapılan vücut masajı vücudun daha iyi dinlenmesini sağladığı için masörlerin sürekli olarak kullandıkları yağlar arasında sayılmaktadır. Sırt masajı yapıldığında badem yağı daha hızlı dinlenmeyi sağlarken, badem yağı ile bacakların yağlanması bacak yorgunluklarının hızlı bir şekilde geçmesini sağlamaktadır. Badem yağının bir özelliği de yorgun ayakların dinlenmesini sağladığından ayak masajı yaparken kullanımının bitki bilimciler tarafından tavsiye edilmesidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.