Moda ve Hayat

Bacak İnceltmek İçin İpuçları (Hareketleri)

17.11.2020
Bacak İnceltmek İçin İpuçları (Hareketleri)

Çoğu kişi kilo almaktan bahsederken, bazı kişiler için fazla kilo değil bölgesel yağlanma sorun haline gelmektedir. Bölgesel yağlanma bel çevresi, göğüs çevresi, göbek çevresi ve bacak çevresinde yoğunlaşabilir. Bu yağlanma sağlıksız bir görüntü oluşturduğu için çoğu kişi bacak inceltmek için egzersiz ve diyet uygulamaları yapmaktadır. Peki; en iyi şekilde bacak yağlanması nasıl giderilir?

Squat  

Bacak inceltme denildiğinde ilk olarak akla gelen hareketlerden birisi de squattır. Squat yapmak oldukça kolaydır. Düz bir duvara sırt dayanır, ayaklar omuz genişliğinde açılarak yere sabitlenir, kalça diz seviyesine kadar aşağıya doğru indirilir ve bu şekilde 1-3 saniye arası beklenir. Daha sonra kalkarak bu hareket tekrarlanır. Bacakların hızlı bir şekilde incelmesi ve şekillenebilmesi için bu hareket günde 30 kez yapılır

Sumo Squat

Ayaklar omuz genişliği kadar açılır. Sağ ayak parmak ucu sağ tarafa, sol ayak parmak ucu sol tarafa çevrilir. Kalça diz hizasına gelene kadar eğilme hareketi yapılır. Bu hareket bacak inceltme hareketlerinde Squat kadar etkili bir harekettir. Gün içinde belirli miktarda tekrar yapıldığında kısa bir süre içinde bacakların inceldiği hatta bacak kaslarının ortaya çıktığı gözlemlenebilir.

Lunge

Vücudun üst kısmını göğüsler öne doğru sırt iç kısma doğru çekilerek büyük bir adım atılır. Ön dizler maksimum doksan derece bükülerek kalçanın aşağısına doğru indirilerek 1-3 saniye aralığı bu şekilde kalınır. Bu hareket gün içinde 20 tekrar 3 set olarak uygulanır.

Glute Kick

Bu hareket fazla kilosu olmayan sadece bacaklarını inceltmek isteyen kişiler tarafından yapılmalıdır. Hareketin çok kilolu kişiler tarafından yapıldığında bel zedelenmesine neden olabileceği düşünülmektedir. Glute kick egzersiz hareketi, yüzüstü pozisyonda dirsekler v şeklinde yere konularak yapılmaktadır. Dizlerin doksan derece bükülmesi ve topuğun havalaya değecekmiş gibi kaldırılması gerekir. Bu hareket 10 tekrar 3 set gün içinde tekrarlanmalıdır. Düzenli olarak yukarıda açıklanan hareketler ile tekrarlandığında bacak inceltmesini hızlandırdığı gibi göbek eritme hareketi olarak da etkilidir.

Bölgesel Yağlanma Nasıl Giderilir?

Bacakların kalınlaşması bir çeşit bölgesel yağlanmadır. Bölgesel yağlanma nedenleri; paketli gıdalar tüketmek, çok fazla yağlı gıdalar tüketmek ve hareketsiz bir yaşam sürmektir. Hareketsiz bir yaşam sürdürmek bölgesel yağlanmanın başlıca nedenlerinden sayılabilir. Günde bir saat yürüyüş yapmak bacakların incelmesini kolaylaştırır. Yemeklere tarçın katmak, düzenli olarak yeşil çay içmek ve bacaklara zeytinyağı, ozon yağı ve çörekotu yağı ile masaj yapmak da bacakların kolayca incelmesini sağlayan iyileştirme yöntemleridir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.