Moda ve Hayat

Diş Buğdayı Nedir ve Merak Edilenler

12.07.2020
Diş Buğdayı Nedir ve Merak Edilenler

Diş buğdayı, çok eski bir Anadolu geleneğidir. Bebeğin ilk dişi çıktığında yapılır. Bazı yörelerde diş buğdayına diş hediği de denir. Hedik, sert ve dayanıklı bir buğday türüdür. Bu buğday haşlanarak yenecek kıvama getirilir. Eskiden her ailede yeni doğan bebeğin ilk dişi çıktığında diş buğdayı yapılırdı. Günümüzde bu kutlamalar azalmış olsa da hala birçok aile tarafından devam ediliyor. Adetlere göre dişi ilk gören kişi bebeği baştan aşağı donatır ve bebeğe ömür boyu saklayabileceği bir hediye alır.

Diş buğdayı partisinde bebeğin önüne bir örtü serilir. Örtünün üzerine defter, tarak, kitap, makas gibi farklı meslekleri simgeleyen nesneler konulur. Bebek bu nesnelerden hangisini seçerse ilerde o mesleğe yöneleceğine inanılır. Ayrıca dişi çıkan bebeğin üzerine buğday serpilir. Bunun amacı da kalan dişlerinin bir an önce çıkması.

Diş buğdayının temel malzemesi nohut ve buğday’dır. Diğer malzemeler hediğe tat katması için konulur. Bu yüzden damak zevkinize göre istediğiniz malzemeyi ekleyip çıkartabilirsiniz. Buğday ve nohut bir gece önceden suya ıslanır. Daha sonra buğday ve nohut iyice yıkanır, tuzlanır ve bol suda haşlanır. Çok fazla haşlanırsa lapa gibi olur. Bu yüzden hafif diri kalacak şekilde haşlanmalıdır. Biraz ılıdıktan sonra da hediğe koymak istediğiniz diğer malzemeleri ekleyin. Bütün malzemeleri karıştırıp servise hazır hale getirebilirsiniz. Afiyet olsun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.